Stereotypowe podejście do medycyny sprawia, iż fizjoterapia jest powszechnie postrzegana jako doraźna pomoc po urazie lub wypadku z zakresu narządu ruchu. Tymczasem współczesna fizjoterapia obejmuje swym działaniem o wiele szerszy zakres przypadłości, nieprawidłowości i problemów zdrowotnych. Sprawdź, z czym do fizjoterapeuty warto się zgłosić i jakie są rodzaje fizjoterapii.
- Fizjoterapia – z czym do fizjoterapeuty?
- Fizjoterapia – rodzaje leczenia
- Fizjoterapeuta – gdzie szukać specjalistycznej pomocy?
Fizjoterapia – z czym do fizjoterapeuty?
Fizjoterapeuta pomaga usprawnić aparat ruchu, pozbyć się dolegliwości bólowych oraz uczy prawidłowej postawy, tak, by w przyszłości unikać przeciążeń i urazów. Choć wizyta u fizjoterapeuty ma miejsce najczęściej wtedy, gdy ulegniemy kontuzji, do specjalisty należy się zgłosić w wielu różnych przypadkach. Fizjoterapia jest niezbędna, gdy:
- odczuwasz długotrwały ból kręgosłupa, stawów;
- wyraźnie zauważasz ograniczenia w ruchomości stawów;
- jesteś po wypadku, urazie z zakresu narządu ruchu;
- jesteś po zabiegu operacyjnym, związanym z narządem ruchu;
- jesteś po innym zabiegu operacyjnym i chcesz zwiększyć elastyczność w obrębie powstałej blizny oraz przyspieszyć powrót do pełnej sprawności;
- cierpisz na choroby zwyrodnieniowe stawów, kręgosłupa;
- chorujesz przewlekle, a Twoje schorzenia mają wpływ na postawę ciała, ruchomość stawów, siłę mięśni etc.;
- zdiagnozowano u Ciebie wadę postawy;
- jesteś zestresowany, a Twoje mięśnie pozostają w stanie wysokiego napięcia;
- czynnie uprawiasz sport i chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji, przeciążenia stawów oraz przyspieszyć regenerację organizmu po dużym wysiłku.
Fizjoterapia – rodzaje leczenia
Ponieważ fizjoterapeuta to specjalista, który pomóc może w wielu zróżnicowanych przypadkach, fizjoterapię dzielimy na kilka podstawowych obszarów działania. Każdy z nich skupia się na innych problemach zdrowotnych i korzystać może z innych rozwiązań. Wśród rodzajów fizjoterapii znajdują się:
- fizjoterapia bólu (ostrego i przewlekłego),
- fizjoterapia powypadkowa,
- fizjoterapia wad postawy,
- fizjoterapia sportowa,
- fizjoterapia stresu,
- terapia blizny,
- fizjoterapia rozstępu mięśnia prostego brzucha.
Coraz częściej można spotkać się również z zajęciami z fizjoterapeutą, które dedykowane są kobietom w ciąży. Taka fizjoterapia pomaga utrzymać sprawność w czasie ciąży, jak i po porodzie, uczy, jak radzić sobie z powstającymi dolegliwościami bólowymi, umożliwia łatwiejsze przejście przez trud porodu oraz ogranicza ryzyko wystąpienia poporodowych komplikacji, takich jak problemy z nietrzymaniem moczu.
Fizjoterapeuta – gdzie szukać specjalistycznej pomocy?
Rosnąca świadomość społeczna na temat roli fizjoterapeuty w dążeniu do zdrowego życia bez bólu sprawia, że coraz więcej osób poszukuje specjalisty z zakresu fizjoterapii.
Gabinetów fizjoterapeutycznych wciąż przybywa, zwłaszcza w większych miastach. Fizjoterapeuta we Wrocławiu na przykład przyjmuje w wielu dobrze skomunikowanych punktach. Czym zatem kierować się przy wyborze? Sprawdź, czy dany gabinet fizjoterapeutyczny oferuje pomoc w potrzebnym Ci zakresie.
Dowiedz się, kiedy dostępny jest najbliższy termin wizyty i rozważ, czy możesz tyle poczekać. Zwróć uwagę, czy dany fizjoterapeuta korzysta z nowoczesnych rozwiązań przyspieszających regenerację uszkodzonych tkanek. Dobrze, gdy fizjoterapia we Wrocławiu, czy w innym dużym mieście, umożliwia realizację wizyt domowych. W sytuacji, gdy nie będziesz mieć możliwości samodzielnie dostać się do placówki rehabilitacyjnej (np. tuż po zabiegu operacyjnym), to wygodne rozwiązanie umożliwi Ci realizację wizyty bez konieczności wychodzenia z domu.