Bóle głowy a fizjoterapia
Gdy odczuwamy ból głowy, raczej nie przychodzi nam na myśl to, że ulgę może przynieść fizjoterapia. Chcemy szybkiego rozwiązania problemu, dlatego często sięgamy po leki przeciwbólowe, które pomagają, ale niestety na krótko. Tymczasem bóle głowy o charakterze napięciowym, które mogą obejmować nawet całą głowę, a do tego kark i ramiona, to bardzo często wynik stresu.
Skutecznym sposobem na poradzenie sobie z nimi jest terapia w gabinecie fizjoterapeuty.
Napięciowe bóle głowy, szyi, czy też pleców można poznać m.in. po tym, że nasilają w momentach silnego stresu i dają uczucie ucisku lub napięcia.
Co wywołuje ból mięśni podpotylicznych?
Ból mięśni podpotylicznych związany jest najczęściej z nieprawidłowym trybem życia. Wywoływać go może spanie oraz siedzenie w niewygodnej pozycji (w tym źle dobrany materac oraz nieodpowiednia poduszka), nieprawidłowa pozycja ciała podczas pracy przed komputerem, w czasie długotrwałej jazdy samochodem, czy też podczas czytania.
Z bólami tej części ciała zmagają się również osoby, których praca wymaga przyjmowania pozycji, w której mięśnie szyi są napięte.
Podobnie jak w przypadku napięciowych bólów głowy, masaż (który jest elementem leczenia, fizjoterapii stresu) wykonany przez fizjoterapeutę bez wątpienia przyniesie ulgę. Niezwykle istotne jest również skorygowanie niewłaściwej postawy ciała.
Migreny a fizjoterapia
Migreny mogą mieć swoją przyczynę w różnych problemach zdrowotnych, jednak część z nich wynika ze stresu oraz napięcia mięśni głowy i szyi. Odpowiednio poprowadzone zabiegi rehabilitacyjne mogą zdecydowanie złagodzić tego typu objawy. Należy przy tym zaznaczyć, że terapia powinna być dobrana indywidualnie do każdej osoby. Ćwiczenia nie mogą być zbyt intensywne, gdyż może to odnieść odwrotny skutek do oczekiwanego.
Fizjoterapia bólu jest odpowiedzią na problemy związane z napięciowymi bólami głowy i pleców. Specjaliści zaznaczają, że niezwykle istotna jest w tym wypadku poprawa ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa, a także zmniejszenie napięcia występującego w mięśniach głowy, a także zlokalizowanych przy kręgosłupie.
W tym celu fizjoterapeuci stosują takie techniki, jak terapia manualna, masaż, ćwiczenia rozciągające, czy też terapia powięziowa. Ćwiczenia fizyczne pomagają ponadto zredukować stres, dzięki czemu są najlepszą alternatywą dla leków przeciwbólowych.